V korak z mladimi.

Cerkev v raziskovanju novih poti

Cosimo Schena, Bog je moj trener

Kaj novodobni verniki pričakujejo in vidijo v liku Boga? Ne le nekaj zaprtega med štirimi svetimi stenami, ampak Boga, ki nam lahko pomaga živeti krščansko vero in naše vsakdanje življenje na drugačen način.

Ta evolucija je v središču razmišljanja italijanskega duhovnika Cosima Schene, ki je po diplomi iz filozofije, klinične in dinamične psihologije doktoriral iz filozofije na Papeški lateranski univerzi na temo totalitarizma in mistike pri Simone Weil. Trenutno opravlja specializacijo iz strateške psihoterapije, ki je inovativen in učinkovit pristop k zdravljenju različnih psihičnih bolezni. Njegova knjiga Bog je moj trener s predgovorom mons. Lucia A. Ruiza, tajnika vatikanskega dikasterija za komunikacijo, je nekakšna »žepna maša«, kot jo avtor rad opredeljuje.

V pogovoru še izpostavi, kako je knjiga most upanja, ki bo prinesel Boga v življenje vsakogar, po drugačnih poteh od dosedanjih: »Verjamem, da mora Cerkev raziskati nove poti, da bo bolj vključujoča in gostoljubna do tistih, ki morajo znova odkriti ali najti vero. Zato je ta knjiga zame nov poskus, da zgradim most upanja, da pripeljem Boga v življenje vsakogar.«


Pravite, da mora Cerkev raziskati nove načine, da bi bila bolj vključujoča in gostoljubna.

Cerkev je živo telo, ki diha z obema stranema pljuč: tradicijo in inovativnostjo. Da bi bili bolj vključujoči in gostoljubni, se moramo odpreti dialogu s sodobnim svetom, prisluhniti zgodbam tistih, ki se čutijo izključene, in razumeti njihove potrebe. Moramo biti svetilnik upanja, ki osvetljuje nove poti vere, tudi s pomočjo tehnologije, da dosežemo tiste, ki so daleč.

Bog je moj trener je knjiga, ki jo je napisal Cosimo Schena in v kateri raziskuje, kako lahko Bog postane naš »trener« v življenju. Avtor na osebnih izkušnjah in različnih srečanjih z ljudmi pokaže, kako Bog deluje v našem vsakdanjem življenju. Je odlična knjiga, ki nam pomaga odkriti Božji dotik v vsakdanjem življenju v vseh porah družbe in človekovega doživljanja.

– Martin Golob

Na družabnih omrežjih ste postali znani po sposobnosti, da pomagate in potolažite vsakogar, ki vam sledi in prosi za to. Ali menite, da je ta tehnološki medij veljavna metoda za pomoč drugim?

Družbeni mediji so kot mestni trgi globalne vasi, kjer lahko srečamo ljudi tam, kjer so. Ponujajo platformo za izmenjavo tolažbe in upanja, za poslušanje in prisotnost v življenju drugih, tudi na daljavo.

Svojo knjigo ste opredelili kot »žepno mašo«, torej nekaj zelo modernega. Kako lahko po vašem mnenju pomaga ljudem?

Ta knjiga naj bi bila vsakodnevni duhovni spremljevalec, način, kako vnesti liturgijo in razmišljanje v vsakdanje življenje. Je povabilo, da najdemo trenutke povezanosti z Bogom, tudi v burnem tempu sodobnega življenja.

Obstaja velik razcvet knjig za samopomoč. Ali je to še vedno sodoben način pristopa k krščanski veri?

Medtem ko številne knjige za samopomoč črpajo navdih iz različnih filozofij, želi biti ta knjiga most med starodavno modrostjo krščanske vere in sodobnimi izzivi. Ni le knjiga za samopomoč, ampak vabilo k odkrivanju, kako lahko vera obogati vaše vsakdanje življenje.

Knjigo Bog je moj trener je v slovenskem prevodu izdala salezijanska založba Salve.

Kako lahko ponovno odkrijemo, kot pišete, lepoto obstoja skozi Sveto pismo, ki torej velja za pot in ne za nauk?

Sveto pismo ni le skupek naukov, ampak pot, ki nas vabi k odkrivanju lepote bivanja. Skozi svoje zgodbe nas uči videti svet z novimi očmi, najti smisel in namen našega življenja.

Govorite o tem, koliko ljudi, zlasti tistih, ki so očitno daleč od Cerkve, išče Boga. Zakaj ga iščejo zunaj njegove hiše?

Ljudje iščejo Boga izven Cerkve, ko se ne počutijo sprejete ali razumljene. Naša naloga kot Cerkve je, da se jim približamo, jim pokažemo Kristusovo ljubezen in sočutje ter jih povabimo na pot vere, ki je pristna in pomembna.

Slovite tudi po veliki ljubezni do živali. Kaj je mislil papež s stavkom: »Manj otrok imamo, imamo pa več živali«? Mislite, da je bil narobe razumljen?

Živali so del Božjega stvarstva in si zaslužijo naše spoštovanje in skrb. Stavek svetega očeta lahko razumemo kot povabilo k razmisleku o pomenu človeške družine in odgovornosti, da sprejmemo življenje. Vendar to ne zmanjšuje pomena skrbi za Božja bitja.

Kako lahko vaša »žepna maša« pomaga ljudem, ki jo prebirajo?

Knjiga je lahko v pomoč, ker ponuja praktičen vodnik za vključevanje duhovnosti v vsakdanje življenje. Je povabilo, da naredimo prostor Bogu v vsakdanjem življenju, da najdemo mir in usmeritev v molitvi in ​​premišljevanju Božje besede.

Vir: Il Giornale

Morda vas zanima tudi