Don Bosco International (DBI) je nevladna organizacija s sedežem v Bruslju, ki zastopa don Boskove salezijance v institucijah Evropske unije, s poudarkom na zaščiti otrokovih pravic, razvoju mladih in izobraževanju. DBI, ustanovljen leta 2014, sodeluje z različnimi evropskimi partnerji pri spodbujanju vključujoče socialne in izobraževalne politike, pri čemer posveča pozornost ranljivim osebam. Organizacija spodbuja sodelovanje mladih pri oblikovanju politik, s čimer krepi pomen neformalnega izobraževanja. Z mreženjem in dejavnostmi zagovorništva želi DBI ustvariti sinergije z evropskimi institucijami, organizacijami civilne družbe in salezijanskimi mrežami po vsem svetu. Vodilne vrednote so solidarnost, celostna vzgoja mladih in medkulturni dialog. DBI organizira seminarje, konference in evropske projekte, katerih cilj je zagotoviti večjo navzočnost mladih v procesih odločanja, spodbujati vključujoč kontekst, ki jih podpira na poti rasti, avtonomije in duhovnega razvoja prek kulturnih in izobraževalnih izmenjav.
Izvršna sekretarka Sara Sechi nam pojasnjuje dejavnost te ustanove.
Zagovorništvo kot dejanje odgovornosti za in z našimi mladimi
Don Bosco International (DBI) je organizacija, ki skrbi za institucionalno zastopanost don Boskovih salezijancev pri evropskih institucijah in okrog njih zgrajenih organizacijah civilne družbe. Poslanstvo DBI je usmerjeno v zagovorništvo, ki ga lahko prevedemo v »politični učinek«, torej vsa tista dejanja, ki so namenjena vplivanju na zakonodajno-odločevalni proces, v našem primeru evropskega. Urad DBI ima sedež v Bruslju in ga gosti salezijanska skupnost Woluwe-Saint-Lambert (salezijanska inšpektorija Francija in južna Belgija). Delo v evropski prestolnici je dinamično in spodbudno, bližina skupnosti pa nam omogoča, da ohranjamo salezijansko karizmo v našem poslanstvu živo in se izogibamo ujetosti v tako imenovani »evropski mehurček«, ta svet »privilegiranih« odnosov in dinamike, ki je pogosto oddaljen od naše stvarnosti.
Delovanje DBI poteka v dveh smereh: na eni strani približevanje salezijanskega vzgojno-pastoralnega poslanstva ustanovam z deljenjem dobrih praks, prošenj mladih, projektov in z njimi povezanih rezultatov, ustvarjanje prostorov za dialog in omogočanje sodelovanja tistim, ki ne bi »prišli zraven«; na drugi strani pa vnašanje evropske razsežnosti v salezijansko družbo s spremljanjem in obveščanjem o tekočih procesih in pobudah, omogočanje novih stikov z institucionalnimi predstavniki, nevladnimi in konfesionalnimi organizacijami, ki lahko privedejo do novih sodelovanj.
Vprašanje, ki se pogosto pojavi spontano, je, kako DBI uspe konkretno ustvariti politični učinek. Pri zagovorniških akcijah je povezovanje z drugimi organizacijami ali subjekti, ki si delijo načela, vrednote in cilje, temeljnega pomena. V zvezi s tem DBI zagotavlja aktivno prisotnost v formalnih in neformalnih zavezništvih nevladnih organizacij ali konfesionalnih dejavnikov, ki se skupaj vključujejo v vprašanja, tako draga don Boskovemu poslanstvu: boj proti revščini in socialna vključenost, zaščita pravic mladih, zlasti tistih v ranljivih situacijah in celostni človeški razvoj. Vsakič, ko kakšna salezijanska delegacija obišče Bruselj, jim omogočimo srečanja s poslanci Evropskega parlamenta, uradniki Komisije, diplomatskim zborom, vključno z apostolsko nunciaturo v Evropski uniji in drugimi zainteresiranimi stranmi. Pogosto se uspemo srečati s skupinami mladih in dijakov salezijanskih šol, ki obiščejo mesto in organiziramo trenutek dialoga z drugimi mladinskimi organizacijami.
DBI je služba salezijanske družbe, ki omogoča »vidnost« svojega poslanstva in izpostavlja glas tistih, ki sicer ne bi bili slišani, v institucionalne forume. Salezijanska družba ima zagovorniški potencial, ki ni v celoti izražen. Navzočnost v 137 državah za zaščito mladih, ki jim grozi revščina in socialna izključenost, predstavlja vzgojno in socialno mrežo, na katero lahko računa le malo organizacij. Še vedno pa je težko strateško predstaviti dobre rezultate za mizami odločanja, kjer so začrtane politike in investicije, predvsem na mednarodni ravni. Zato je zagotavljanje stalnega dialoga z institucijami hkrati priložnost in odgovornost. Priložnost, ker dolgoročna prepoznavnost omogoča stike, nova partnerstva, financiranje projektov in trajnost ustanov. Odgovornost, ker ne moremo ostati tiho ob težavah, s katerimi se soočajo naši fantje in dekleta v današnjem svetu. Vplivanje na politiko je dejavno pričevanje tiste državljanske zavzetosti, ki jo pogosto poskušamo vzbuditi tudi pri mladih.
Z zagotavljanjem pravic in dostojanstva mladim je bil don Bosko prvi akter s političnim vplivom v salezijanski družbi, na primer s podpisom prve vajeniške pogodbe v Italiji. Zagovorništvo je sestavni del salezijanskega poslanstva. Salezijancem ne manjka izkušenj, ne zgodb o uspehu, ne konkretnih in inovativnih alternativ za soočanje s trenutnimi izzivi. Pogosto pa zmanjka povezanost, ki omogoča usklajeno mreženje ter jasno in skupno komunikacijo. Če damo glas pristnemu pričevanju mladih, lahko spremenimo izzive v priložnosti in ustvarimo trajen vpliv na družbo, ki daje upanje za prihodnost.
Sara Sechi, Don Bosco International – DBI, Bruselj
Sara Sechi, izvršna sekretarka DBI, v Bruslju deluje dve leti in pol. Je hči generacije Erasmus+, ki ji je skupaj z drugimi evropskimi programi zagotovila življenjske in vzgojne izkušnje. Hvaležna je don Bosku in salezijanski družbi, ob katerih je spoznala meritokracijo, vzgojo rast in drugo družino. Želimo jo dobro in plodno delo v korist mladih.
Vir: donbosco.press