Eden prvih fantov, ki so ga sprejeli v Valdoccu, je bil Karel Gastini. Ostal je brez doma, potem ko je izgubil oba starša in je na koncu živel na ulici s svojo mlajšo sestro. Ko ga je don Bosko srečal, ga je takoj povabil v Valdocco. Mnogi se še spomnijo zgodbe, ko je don Bosko obiskal brivnico in vztrajal, da ga vajenec prvič obrije. Karel Gastini je vse življenje ostal zvest don Bosku, pomagal mu je kot laiški sodelavec in delal kot knjigovez v Valdoccu.
Naklonjenost in hvaležnost Karla Gastinija do don Boska ga je spodbudila, da je 24. junija 1870 ustanovil prvo združenje bivših gojencev Valdocca. Karel je pod vodstvom don Boska posadil prva semena, ki so se razvila v največjo skupino salezijanske družine, razširjeno po vseh petih celinah.
V tednu od 2. do 6. oktobra 2024 se bodo don Boskovi bivši gojenci in prijatelji zbrali na izredni svetovni skupščini z 200 udeleženci iz 38 držav in več kot 150 spletnimi udeleženci iz še 30 držav.
Svetovna konfederacija don Boskovih bivših gojencev je postavila spominski relief v spomin na Karla Gastinija kot ustanovitelja tega gibanja in združenja. »Ta spomenik simbolizira zapuščino Karla Gastinija in je posvečen vsem don Boskovim bivšim gojencem in prijateljem na svetu,« je izjavil predsednik Svetovne konfederacije bivših gojencev Bryan Magro.
Salezijanec brat Dominic Nam, svetovni delegat za don Boskove bivše gojence in prijatelje, pravi: »Spomenik Karla Gastinija v Valdoccu veliko pomeni vsem bivšim gojencem in jih spominja, da je Valdocco vedno gostoljubna hiša, dom, ki hrani njihovo salezijansko duhovnost, dom, ki jih vabi k soudeležbi v salezijanskem poslanstvu«.
Bronasti relief, ki ga je izdelal Mauro Baldessari, spominja na izjemno potovanje bivših don Boskovih gojencev in prijateljev. Osrednja figura je Karel Gastini, ustanovitelj prvega združenja, ob strani pa njegov mentor in oče salezijanske družine don Bosko.
Celotna skulptura simbolizira don Boskovo brezmejno vizijo in rast največje skupine salezijanske družine. Sanje, ki so se začele v Valdoccu, so se pravzaprav razvile in zrasle v objem celega sveta. Obrazi bivših gojencev, ki obdajajo Gastinija, predstavljajo raznolikost gibanja s posamezniki različnih narodov in kultur.
Svetost, ki je dozorela med bivšimi gojenci, predstavljajo različne osebe, kot so sveti Alojzij Orione, Božji služabnik Akash Bashir ter blažena Zeferin Namuncurá in Albert Marvelli, ki kažejo lastne poti do svetosti. Navzočnost papeža Frančiška, prav tudi bivšega gojenca, simbolizira edinost med salezijansko družino in Cerkvijo.
Deklica s pogledom, obrnjenim v prihodnost, predstavlja nadaljevanje gibanja med don Boskovimi bivšimi gojenci in prijatelji iz preteklosti v sedanjost in prihodnost. Knjiga, postavljena med don Boska in Gastinija, izraža Karlov poklic, poklic knjigoveza, in izpostavlja pomen družbene komunikacije in ustvarjalne umetnosti v salezijanski pastorali. Kupola bazilike Marije Pomočnice v Turinu spominja na don Boskovo pobožnost do Marije in njeno zaščito salezijanskega poslanstva.
Relief je postavljen na valdoškem dvorišču, pod arkade Muzeja Don Boskova hiša.
Svetovna zveza don Boskovih bivših gojencev je mednarodna organizacija, ki združuje don Boskove bivše gojence in prijatelje. Člani, ki jih navdihuje salezijanska karizma, so zavezani živeti vrednote vzgoje, socialnega poslanstva in solidarnosti. Z različnimi pobudami pozitivno prispevajo k družbi, podpirajo salezijansko delo z mladimi in spodbujajo solidarnost med bivšimi gojenci po vsem svetu.
ANS