V korak z mladimi.

Mednarodna salezijanska komisija za umetno inteligenco je začela z delom

Po ustanovnem zasedanju maja 2024 so se člani mednarodne salezijanske komisije za umetno inteligenco (ISCAI) ponovno virtualno srečali 5. septembra 2024. Komisijo sestavlja 14 članov, od katerih se je drugega srečanja udeležilo 12 članov. Srečanje je vodil salezijanec Gildasio Mendes, vrhovni svetovalec za družbeno komunikacijo.

Gildasio Mendes je v uvodnem govoru poudaril pomen vzpostavitve ISCAI v kontekstu hitrega napredka umetne inteligence (UI) in ga opredelil kot ključni trenutek v tekoči tehnološki revoluciji. Ko je razmišljal o mednarodni konferenci o družbeni komunikaciji Shaping Tomorrow, ki je potekala avgusta v Rimu, je dejal, da je doživela »odmeven uspeh« in dodal, da je začetek delovanja komisije poudaril v svojem osrednjem govoru.

Vrhovni svetovalec za družbeno komunikacijo je izrazil ponos nad dejstvom, da so salezijanci med prvimi redovnimi skupnostmi katoliške Cerkve, ki so prepoznali vedno večji vpliv umetne inteligence in se proaktivno odzvali. Zato je poudaril: »Kot salezijanci se moramo opredeliti do vpliva umetne inteligence na vzgojo, etiko in salezijanstvo.«

Salezijanska komisija, ki vključuje tako salezijance kot laike, predstavlja raznoliko paleto sodelavcev, vključno s profesorji, strokovnjaki za tehnologijo, vzgojitelji in strokovnjaki za medije. Med srečanjem člani delili priložnosti, izzive in predloge za sodelovanje z umetno inteligenco v skladu s svojo vizijo.

Profesor Hemerson Pistori iz Brazilije je pozval k prizadevanjem za demistificiranje umetne inteligence za salezijance, vzgojitelje, starše in študente ter predlagal ustanovitev »Salezijanske nagrade za umetno inteligenco pri vzgoji ljudi«.

Salezijanec John Paul Swaminathan iz Francije je spregovoril o novem tečaju filmske produkcije, ki vključuje umetno inteligenco, medtem ko je Cristina del Aguila iz Španije predstavila delo svoje ekipe pri ustvarjanju umetne inteligence kot »vzgojne inteligence« (VI) in tako izboljšala izkušnjo poučevanja in vzgoje.

Felix Olamide iz Nigerije je napovedal novo knjigo »UI in prihodnost človeka«, profesor Esteban Inga Ortega iz Ekvadorja pa je predlagal zbiranje pozitivnih učinkov umetne inteligence v visokem šolstvu kot uporaben vir za raziskovalce in pobude za financiranje v latinski Ameriki.

Salezijanec Michal Vojtas s Salezijanske papeške univerze v Rimu je predstavil »personaliziran salezijanski klepet GPT«, ki je zasnovan tako, da pomaga razumeti salezijansko vzgojo, duhovnost in zgodovino.

Salezijanec Paul Dungca s Filipinov je opisal, kako se umetna inteligenca uporablja v tehničnih in visokošolskih programih za krepitev prizadevanj študentov in podpiranje etičnih vrednot. Salezijanec Selvakumar iz Indije je spregovoril o svojem raziskovanju »Angel AI«, orodja UI, namenjenega zagotavljanju duhovnega vodstva.

Profesor Paulo Soares iz Brazilije je poudaril pomen vključevanja salezijanskih in krščanskih vrednot v pobude UI v vzgojnih okoljih. Salezijanec Ernest Rosario, koordinator ISCAI, je napovedal projekt za uvedbo »AIdea Lab«, ki bo ponujal programe certificiranja, povezane z UI v medijski produkciji, in možnosti usposabljanja za ekonomsko prikrajšane skupnosti. Poleg tega je predlagal ustanovitev foruma za preučevanje predsodkov v tradicionalnih platformah umetne inteligence.

Na koncu je Gildasio Mendes pohvalil inovativno delo članov komisije in izjavil: »Resnično sem navdušen nad tem, kar počnete z UI.«

Srečanje se je zaključilo s predlogom za pripravo osnutka dokumenta z naslovom »Umetna inteligenca v salezijanskih okoljih«, ki bo služil kot »načrt« za salezijanske skupnosti pri sodelovanju z UI.

ANS

Morda vas zanima tudi