Po knjigah Skrivnost za tovarniškimi zidovi in Morilčevi plišasti medvedki v novem delu Nenavaden primer brezglavega pianista detektivsko uganko rešujemo skozi filozofsko misel Friedricha Nietzscheja.
V knjižni zbirki Filo&Zofija spremljamo sirote Akademije v mestu Barville, ki jo vodi mlada Zofija Hipatija, in uporabljajo revolucionaren način razmišljanja, ki temelji na filozofiji. Z njeno pomočjo iščejo nove namige, ki jim omogočajo najti najbolj iskane zločince.
V novem delu je pripovedovalec mali Fredi Nietzsche, ki opisuje, kaj se je zgodilo z nenavadnim primerom brezglavega pianista. Ob tem izvemo tudi o njegovi preteklosti, kako je postal član Akademije in celo, kako je Pal (njegov udomačen paličnjak) prišel v njegovo življenje.
Fredi nas uči, da sta pomembni tako fizična (ki je filozofom navadno manjka), kot tudi miselna silnost. Zdrav duh v zdravem telesu, tako nas uči Nietzsche.
David Tomažin, filozof in zgodovinar
Mali Fredi Nietzsche, ki mu pri štirih letih umre mati, izgubi tudi očeta, ki so ga po ugrabitvi umorili. Njegov primer ostane nerešen, ko Fredi prejme nov udarec življenja: njegovega nekdanjega učitelja klavirja obglavijo. Ker je že član Akademije, mu pri reševanju zločina, s katerim se sooča, pomagajo njegovi mladi prijatelji.
V Fredijevi pripovedi sta zelo pomembni glasba in ljubezen do umetnosti. Velik del zapleta se vrti okoli tega, kaj lepota glasbe pomeni ljudem. Spoznamo Rikija Wagnerja, Fredijevega dobrega prijatelja, ki ga je spoznal na konservatoriju, ko je hodil na ure klavirja. Morda vas njegovo ime spominja na koga …
Knjiga je zelo zanimiva in napeta. Všeč mi je, ker lahko veš čas odkrivaš in raziskuješ, kdo je pravi zločinec. To je moja najboljša knjige iz zbirke Filo&Zofija.
Izak, 12 let
Poleg tega, kot je v navadi na Akademiji, metode preiskovanja primerov temeljijo na načelih filozofije. Razmišljaj, postavljaj si vprašanja, bodi pozoren na podrobnosti, preigravaj vse možne možnosti … Zanimivo je, kako Fredi skozi pripoved predstavi Nietzschejevo teorijo o nadčloveku. Avtorica Cuca Canals na izjemen način prepleta spletke in detektivske prijeme s filozofijo ter bralcem odkriva pomen kritičnega razmišljanja.
Seveda se med umori, namigi in osumljenci najde prostor za bolj čustvene trenutke, v katerih mali filozofi skupaj preživljajo čas, se podpirajo, tolažijo, delijo razmišljanja in pokažejo, da kljub temu, da so tako različni, sestavljajo nepremagljivo ekipo, družino.
V Nenavadnem primeru brezglavega pianista se stvari morda začnejo nekoliko bolj zapletati kot v prejšnjih delih. Poleg glavnega zapleta, ki je že sam po sebi vznemirljiv, naletimo na več vzporednih zapletov, s katerimi se morajo soočiti glavni junaki. Čeprav ima vsako delo svoj samostojen primer, pa jih rdeča nit v vseh knjigah povezuje med seboj: Salgueri, zlobni uradnik, odločen zapreti Akademijo, in njegovo sumljivo razmerje z eno od mestnih sirotišnic.