23. oktobra 2024 je salezijanska srednja šola »Vsesvit« v Žitomirju praznovala 30. obletnico delovanja. Praznovanje je potekalo v žitomirski Filharmoniji, ki je najstarejše gledališče, ki še deluje na ozemlju Ukrajine.
Častna gostja na praznovanju je bila gospa Zofia Bielak, ki je skupaj z duhovnikom Giuseppejem Dossettijem (ki je iz zdravstvenih razlogov sodeloval preko spleta) leta 1994 ustanovila prvo zasebno šolo v žitomirski pokrajini. Po 24 letih (od leta 2020) je so lastniki šole postali salezijanci.
Na slovesno prireditev je iz Francije prispel brat Rafael iz skupnosti Taizé, ki je bil že od začetka vir navdiha in zgled ekumenskega delovanja šole.
Cerkvene oblasti sta zastopala salezijanca msgr. Vitaliy Krivitskiy, kijevsko-žitomirski škof, in Zygmunt Kostka, inšpektorjev vikar poljske salezijanske inšpektorije Krakov, kamor spada salezijanska navzočnost v Žitomirju.
Namen prireditve je bil predstaviti tridesetletno zgodovino šole in sedanjo salezijansko srednjo šolo. Kot bi listali po straneh simbolične zgodovinske knjige šole »Vsesvit«, so se skozi glasbo nizali pomembni trenutki teh trideset let: njen nastanek, pedagoške osebnosti, vsakdanje življenje, učenje, potovanja in načrti …
Posebno ozračje večera je ustvarila glasba Filharmoničnega komornega orkestra pod vodstvom Jewhena Stetsiuka, nekdanjega gojenca Salezijanske srednje šole. Ob njegovi spremljavi je zapel šolski ansambel »Sanctus«. Sklepno skladbo so izvedli škof, ravnateljica srednje šole prof. Maria Levchenko, salezijanec Michał Wocial, ravnatelj salezijanske skupnosti, in učitelji »Vsesvita«.
»Organizacija takih dogodkov v vojnem času vedno nosi tveganje za grožnjo, kar dejansko pomeni prekinitev praznovanja in uničenje večmesečnega truda. Zato smo hvaležni Bogu in prebivalcem, da smo te slovesne trenutke lahko preživeli v miru, od začetka do konca,« je dejal eden od organizatorjev dogodka.
Inšpektorjev vikar Kostka je po slovesnosti izjavil: »Moji vtisi so zelo pozitivni … Slovesnost je potekala v najstarejšem gledališču v Ukrajini, v čudovitem okolju. Srečanja so se poleg povabljenih udeležili učenci in njihovi starši. Navzoči so bili tudi bivši gojenci. Bilo je ganljivo na začetku, ko smo v tišini počastili spomin na tiste, povezane s šolo, ki so nedavno umrli zaradi vojaških napadov. Sama slovesnost je bila dokaz, da se naša šola odlično vključuje v lokalno skupnost in je zelo cenjena.«
Michał Wocial SDB, foto: Elisabetta Lisova