V torek, 3. decembra 2024, so teološki svetovalci Dikasterija za zadeve svetnikov med posebnim zasedanjem pritrdilno odgovorili na Positio super martyrio Božjih služabnikov Janeza Świerca in osmih tovarišev, duhovnikov Družbe svetega Frančiška Saleškega, ki so bili umorjeni iz sovraštva do vere v nacističnih uničevalnih taboriščih v letih 1941-1942. Positio je bil oddan 21. julija 2022, relator je bil p. Szczepan Tadeusz Praśkiewicz OCD, Pierluigi Cameroni SDB postulator in sodelavka dr. Mariafrancesca Oggianu. Devet svetovalcev je preučevalo dvome glede slave mučeništva in njegovega vzroka. Na podlagi te sodbe bodo lahko kardinali in škofje, člani dikasterija, izrazili sodbo o mučeništvu Božjih služabnikov.
27. junija 1941 so v nacističnem koncentracijskem taborišču Auschwitz (Poljska) v rokah esesovcev umrli duhovniki Janez Świerc, Ignacij Dobiasz, Frančišek Harazim in Kazimir Wojciechowski. Natančneje, zadnja dva Božja služabnika sta bila ubita, eden ob drugem, hkrati. Božji služabnik Ignacij Antonowicz je umrl tri tedne pozneje, 21. julija 1941, zaradi trpinčenja, ki ga je utrpel tistega 27. junija 1941. 5. januarja 1942 je umrl tudi Božji služabnik Ludvik Mroczek zaradi mučenja, ki ga je bil deležen s številnimi kirurškimi posegi. Nekaj mesecev kasneje, 14. maja 1942, je bil v istem taborišču ustreljen Karel Golda, obtožen, da je dvema nemškima vojakoma podelil zakrament svete spovedi. 7. septembra 1942 je v taborišču Auschwitz umrl tudi Božji služabnik Vladimir Szembek. Tudi v njegovem primeru je smrt povzročilo namerno slabo ravnanje. Vsi omenjeni Božji služabniki so pripadali poljski salezijanski inšpektoriji Krakov. Božji služabnik Frančišek Miśka, ki je pripadal poljski salezijanski inšpektoriji Piła, je umrl v koncentracijskem taborišču Dachau (Nemčija) 30. maja 1942 po grdem ravnanju in mučenju.
Božji služabnik Janez Świerc in osem tovarišev pričujejo, da so ravno takrat, ko se zdi, da je smrt dosegla svojo zmago, resnični zmagovalci tisti, ki so zaradi vere trpeli in bili sposobni na izreden način sodelovati pri Kristusovem križu ter se okleniti njegovega odrešilnega načrta. Če povzemamo besede papeža Frančiška, »Gospod vedno daje moč, ne dovoli, da nam je primanjkuje. Gospod nas ne preizkuša bolj kot lahko prenesemo. Vedno je z nami.« Zato je devet Božjih služabnikov sprejelo mučeništvo z isto gotovostjo, s katero je zapisal apostol Pavel: »Vse zmorem v njem, ki mi daje moč« (Flp 4,13).
Novico so z velikim veseljem sprejele zlasti krakovska in pilaška salezijanska inšpektorija, poljska salezijanska družina in krščanske skupnosti Božjih služabnikov. »Mučeniško pričevanje salezijanskih sobratov, ki so se soočili s preganjanjem in smrtjo zaradi Jezusovega imena,« spominja vrhovni postulator za zadeve svetnikov salezijanske družine Cameroni, »nam je zgled in so naši priprošnjiki, kako v življenju živeti naš krst in vztrajati v veri v uri preizkušenj in skušnjav.«
ANS