V korak z mladimi.

Pred »Kongresom sprememb SDB«

Pričakovanja z vseh koncev salezijanskega sveta

»Kdor danes vodi salezijansko upravo na lokalni ali inšpektorialni ravni, s tem prevzema velike odgovornosti. Salezijanski ekonom je kot lokomotiva, ki vleče vlak, čeprav inšpektor s svojimi nasveti določa smer. Naše upravljanje potrebuje takšne ‘lokomotive življenja’, da bodo temeljna načela don Boskove pedagogike – razum, ljubeznivost in vera – vedno del ekonomskega upravljanja v salezijanskih ustanovah.«

Besede Jeana Paula Mullerja, vrhovnega ekonoma salezijanske družbe, zelo jasno predstavljajo pomen pravilnih pristopov, vizij in načrtov Družbe v svetu ekonomije in tudi pojasnjujejo pomen bližajočega se »Kongresa sprememb SDB« (Rim, 19.–23. september 2022).

Čeprav se pot Družbe na tem področju prav gotovo ne začenja šele zdaj – teme, ki bodo obravnavane na kongresu, so namreč že nekaj časa predmet razmišljanja in delovanja v številnih inšpektorij po svetu – pa je namen sklica kongresa dati močan in obnovitveni zagon vsem salezijancem po svetu, njihovim sodelavcem in vsem, ki si prizadevajo za celostno dobro mladih. Njegov cilj je podati odločne besede in jasne smernice o nekaterih temah, ki zaznamujejo in bodo vedno bolj zaznamovale življenje mladih v prihodnjih letih – trajnostna ekonomija, umetna inteligenca, komunikacija prihodnosti in preprečevanje korupcije – pri tem pa ohraniti salezijansko duhovnost in salezijansko usmeritev.

»Teme so zelo zanimive,« je v videoposnetku dejal Martín Lasarte, salezijanski predstojnik vizitatorije v Angoli. »Rad bi se osredotočil na dva vidika. Prvi je boj proti korupciji, saj imajo številne države resne težave s preglednostjo. To je za nas vzgojitelje zelo pomembno vprašanje, ki izhaja iz našega dobrega zgleda, da živimo v skladu z zakoni in pomagamo oblikovati poštene državljane. Drugo vprašanje se nanaša na kmetijstvo, ki je pomembno za ves svet in še posebej za Afriko, da bi povečali ekonomsko raznovrstnost in v mladih vzbudili občutljivost za kmetijstvo kot način preživetja: tako kot sredstvo za preprečevanje izseljevanja s podeželja v velika mesta kot tudi za ohranjanje narave, saj se biotska raznovrstnost izgublja.«

O duhovnosti in salezijanskem vodstvu razmišlja Líder Justiniano Flores, salezijanski inšpektor v Boliviji: »Obstaja nevarnost, da ostanemo osredotočeni na materialne stvari in iščemo le odgovore na trenutne potrebe. Tu nastopi vrhovni ekonom, da nas spomni, da smo prej kot ekonomi salezijanci. Preden upravljamo sredstva za vodenje ustanov, smo spremljevalci ljudi, naših prejemnikov, smo v poslanstvu, da jim pokažemo Jezusa in evangelij.«

Inšpektor Gerardo Martin s severnih Filipinov je predstavil svoja pričakovanja: »Vsekakor potrebujemo podporo za naše projekte in programe, od Družbe pa pričakujemo, da bo okrepila mrežo med inšpektorijami, da bomo lahko izmenjali stike, vire, donatorje in dobrotnike ter še naprej razvijali to, kar počnemo.«

Antonello Vedovato, salezijanec sotrudnik iz Italije in ustanovitelj fundacije Edulife, ki bo eden od govornikov na kongresu, ugotavlja: »Zaradi ekoloških, družbenih, kulturnih in duhovnih gibanj, tehnologij umetne inteligence in rušitvenih mrežnih ekonomij, ki sovpadajo s svetovno pandemijo in nepričakovanimi geopolitičnimi pojavi, je ta čas obdobje eksponentnih in globalnih sprememb. V tem izzivu je lik ekonoma temeljnega pomena za iskanje nove trajnosti pri spoštovanju izobraževalne razsežnosti in pri upravljanju virov za njegovo doseganje. Smo del največje vzgojne mreže mladih na svetu. Vsak dan se srečujemo z milijoni mladih, ki so iskreno solidarni med generacijami. Z očmi naših mladih lahko skupaj odkrijemo nove oblike trajnosti za prihodnost, da bi znali biti in delovati za skupno dobro v salezijanski karizmi.«

ANS

Morda vas zanima tudi