V korak z mladimi.

S. Simona Brambilla je prva prefektinja v Vatikanu

Papež Frančišek je izbral redovnico sester Misijonark Tolažnice za vodenje Dikasterija za ustanove posvečenega življenja in družbe apostolskega življenja skupaj s kardinalom Ángelom Fernándezom Artimejem, ki ga je imenoval za proprefekta. Število žensk na pomembnih položajih v Vatikanu se tako povečuje.

S. Simono Brambilla, nekdanjo vrhovno predstojnico Misijonark Tolažnice, ki bo 27. marca dopolnila 60 let, je 6. januarja 2025 papež imenoval za prefektinjo Dikasterija za posvečeno življenje in družbe apostolskega življenja, katerega tajnica je bila od 7. oktobra 2023 in druga ženska na tem položaju v rimski kuriji po imenovanju s. Alessandre Smerilli FMA leta 2021 v Dikasterij v službi celostnega človeškega razvoja. Frančišek je za proprefekta Dikasterija izbral 65-letnega Ángela Fernándeza Artimeja, imenovanega za kardinala na konzistoriju 30. septembra 2023.

S. Simona Brambilla, prva prefektinja v Vatikanu, se v svojem življenjepisu ponaša z misijonskimi izkušnjami v Mozambiku, potem ko je pridobila diplomo medicinske sestre in vstopila v Inštitut misijonark Tolažnice, ki ga je vodila od leta 2011 do 2023. 8. julija 2019 je papež prvič imenoval sedem članic Dikasterija za ustanove posvečenega življenja in družbe apostolskega življenja. Nato je s. Brambilla najprej postala tajnica Dikasterija, sedaj pa prefektinja.

Od nastopa papeža Frančiška se je navzočnost žensk v kuriji močno povečala. Po skupnih podatkih, ki se nanašajo tako na Sveti sedež kot na državo Vatikan in segajo od leta 2013 do 2023, se je odstotek žensk povečal s skoraj 19,2 na 23,4 %. Po poti, ki jo je začrtal z apostolsko konstitucijo Praedicate Evangelium iz leta 2022, je Frančišek omogočil, da lahko v prihodnosti tudi laiki, torej tudi ženske, vodijo Dikasterije in postanejo prefekti, položaj, ki je bil prej rezerviran le za kardinale in nadškofe.

Papež Frančišek je v državi Vatikan na vodilne položaje v desetih letih svojega papeževanja imenoval dve ženski: leta 2016 Barbaro Jatta, direktorico Vatikanskih muzejev, ki so jih vedno vodili laiki. Imenovanje s. Raffaelle Petrini, vrhovne tajnice vatiskanskega guvernata, sega v leto 2022. Ta vloga je bila običajno dodeljena škofu.

Na Dikasteriju za laike, družino in življenje je več podtajnic, kot sta Gabriella Gambino in Linda Ghisoni, medtem ko je na Dikasteriju za ustanove posvečenega življenja in družbe apostolskega življenja podtajnica s. Carmen Ros Nortes iz reda sester Naše Gospe Tolažnice. Emilce Cuda je tajnica Papeške komisije za Latinsko Ameriko, Nataša Govekar je vodja teološko-pastoralnega oddelka Dikasterija za komunikacijo, Cristiane Murray je namestnica direktorja tiskovnega urada Svetega sedeža in Charlotte Kreuter-Kirchof je namestnica koordinatorja Sveta za gospodarstvo. Podtajnico ima tudi generalno tajništvo sinode, to je francoska redovnica Nathalie Becquart. Lanskega 13. decembra je papež imenoval s. Simono Brambillo in Marío Lío Zervino, nekdanjo predsednico Svetovne zveze katoliških ženskih organizacij (UMofc), ki je bila leta 2022 imenovana za članico Dikasterija za škofe, za članici XVI. rednega sveta generalnega tajništva.

Vir: Vatican Media

Morda vas zanima tudi