Po izbruhu vojne v Ukrajini se vrhovna svetovalca za mladinsko pastoralo don Boskovih salezijancev in sester hčera Marije Pomočnice, Miguel Angel García Morcuende in s. Runita Borja, obračata na mlade v salezijanskem mladinskem gibanju, inšpektorialne delegate in koordinatorje SMP v Evropi, naj okrepijo molitev in pobude, solidarnost in bližino. »Nihče ne živi sam zase in nihče ne umre sam zase. Blagor tistim, ki delajo za mir,« pozivata mlade svetovalca obeh redovnih družb v tem kriznem času.
Miguel Angel in s. Runita povzemata nedaven papežev poziv, ki ga je izrekel 23. februarja pri splošni avdienci, da je Bog »Bog miru in ne vojne; je Oče vseh, ne samo nekaterih; želi, da smo prijatelji in ne sovražniki.«
Zato samo opazovanje ni izbira. »Ne smemo biti ravnodušni ali misliti, da ne moremo storiti ničesar, ali da se nas ta položaj ne tiče. V resnici je vse povezano … mreža Salezijanske mladine povezuje mlade iz Ukrajine in Rusije,« poudarjata oba vrhovna svetovalca.
Ob začetku postnega časa, »ki je Božji klic, da se vrnemo k njemu,« in ob soočenju s trenutnim položajem vabita odgovorne za salezijansko mladinsko pastoralo v Evropi, »da z vso odgovornostjo animirajo in skupaj z mladimi Salezijanskega gibanja odgovarjajo na trenutni položaj.«
V povezanosti s papeževim pozivom, da se na pepelnico povežemo v postu in molitvi, vabita h konkretizaciji sledečih predlogov:
- Okrepimo osebno in skupno molitev s prošnjo, naj nam Bog podari mir.
- Pripravljamo srečanja, kjer skupaj spoznavamo trenutni položaj.
- Pripravimo srečevanja (v živo ali preko spleta) z osebami, ki jih je vojna, ki traja že leta, neposredno prizadela.
- Sodelujemo pri molitvenih večerih, shodih, pohodih za mir in za spoštovanje človekovih pravic.
- Gojimo nenasilna stališča in se urimo v vsakodnevnem sprejemanju, poslušanju, potrpežljivosti, miru in solidarnosti.
Čeprav je pandemija mnogim narekovala, da so se umaknili sami vase, vrhovna svetovalca zaupata mladim, posebno v Salezijanski mladini. Prepričana sta, »da niso izgubili volje do izgradnje boljše družbe in sanj po mirnem svetu, spoštovanju dostojanstva vsakega človeka, pravičnosti, skrbi za človeštvo in svet.«
Ko se obračata na Marijo, kraljico miru, ponovno pozivata, da trenutni položaj sprejemamo kot kairos, ugodni čas, v katerem »živimo pristne izkušnje spremljanja mladih kot državljanov sveta in odgovornih za isti svet, ki je dom za vse.«
Povzeto po ANS