V Franciji se nadaljujejo protesti rumenih jopičev. Na ulicah bodo tudi zadnji konec tedna v tem letu. Salezijanec in vzgojitelj Jean-Marie Petitclerc, strokovnjak za ulično mladinsko delo in ustanovitelj združenja »Le Valdocco« predstavlja svoj pogled na položaj.
»Prisotnost nasilnih manjšin v protestih ni novost. Dejanja plenilcev, ki izkoriščajo nerede za krajo in si prisvajajo luksuzne dobrine, tudi to ni nekaj novega. Pogled na vse te ljudi, ženske, mlade, študente, združene pod imenom rumeni jopiči, ki stopnjujejo nasilje, to pa je novo dejstvo. To je nekaj zastrašujočega za nove generacije.«
Soočanje z nasiljem
»Kot salezijanski vzgojitelj, specializiran za delo z mladimi v težavah, sem se pogosto srečeval z nasiljem, posameznim ali skupinskim. Zato se pri svojem vzgojnem delu že od nekdaj opiram na dve močni točki: naučiti mlade, da z besedami izrazijo svoje neugodje, namesto da to pokažejo z nasilnimi dejanji ter jih spodbujati v spoštovanju zakonov, ki prepovedujejo uporabo nasilja kot način delovanja.«
Za kulturo dialoga
»Zato me je strah, ko vidim rumene jopiče, ki se poslužujejo nasilja in z nji izrazijo svojo jezo, namesto da bi v sodelovanju razvili vrsto zahtev in jih prenesli do političnih veljakov. Bojim se, da so ti odrasli zavrgli dolžnost svojega vzgojnega poslanstva do mladih generacij.
V preteklih stoletjih se je v Franciji razširila ideja, da lahko samo nasilni boj privede do uveljavljanja pravic. Prepričan sem, da moramo danes staviti na kulturo dialoga, ne pa nasilja. Ta način je potrebno prenesti med vse mlade. Ob enem pa demokratično izvoljeni politični voditelji ne smejo pozabiti, da je njihova prva dolžnost, da prisluhnejo državljanom. Ali ni to edina možna pot, ki vodi iz krize nenadzorovanega nasilja?«
Izziv miru in bratstva
»Pot, ki jo moramo prehoditi z mladimi danes, je pot vzgoje, da mlade naučimo dati prednost poslušanju in pogovoru namesto nasilja. Samo na ta način bo mogoče napredovati v miru in bratstvu.«
Vir: Don Bosco Aujourd’hui