Pred dnevi je papež Frančišek z odprtjem svetih vrat začel jubilej, čas milosti in prenove za vso Cerkev. Ob tej pomembni priložnosti za vso Cerkev je svetovni koordinator Zveze salezijancev sotrudnikov Antonio Boccia napisal sporočilo, v katerem močno spodbuja, »naj živimo salezijanski apostolski poklic v svetu kot laiki, zavezani prinašanju Kristusove luči v družbo z utelešenjem salezijanske karizme«.
Tema upanja, o katerem nas papež Frančišek vabi k razmišljanju v tem jubileju in je tudi središče Vezila 2025, je osrednja tudi v sporočilu Antonia Boccia: »Poklicani smo biti priče upanja za mlade, s katerimi vzpostavljamo odnose, tako da postanemo sopotniki na njihovi poti človeške in duhovne rasti«.
Celotno sporočilo objavljamo v nadaljevanju.
Spoštovane salezijanke sotrudnice in salezijanci sotrudniki,
v teh dneh je sveti oče z odpiranjem svetih vrat začel jubilej, čas milosti in prenove za vso Cerkev.
V tem posebnem trenutku se želim obrniti na vas, moji dragi bratje in sestre, poklicani, da skupaj z mano živite svojo salezijansko apostolsko poklicanost v svetu, kot laiki, zavezani prinašanju Kristusove luči v družbo z utelešenjem salezijanske karizme.
Papež Frančišek nas v homiliji ob začetku jubileja vabi k razmišljanju o temi upanja, ki jo je postavil v središče tega svetega leta.
Tako kot nas spominja Vezilo 2025 »Zasidrani v upanju, romarji z mladimi«, smo poklicani, da smo priče upanja za mlade, s katerimi stopamo v odnose in tako postajamo sopotniki na njihovi poti človeške in duhovne rasti.
Papeževo povabilo in točke Vezila za razmislek so postavljene v temelj Sklepnega dokumenta sinode, ki nas poziva, naj hodimo po poti sinodalnega spreobrnjenja, da bomo bolj vključujoča in misijonska Cerkev.
To povabilo je namenjeno tudi nam, salezijankam sotrudnicam in salezijancem sotrudnikom, poklicanim, da živimo sinodalnost znotraj Združenja in na različnih področjih, kjer delujemo, zlasti v tem drugem letu priprave na praznovanje 150-letnice našega Združenja, ki je namenjeno »prenovi« kot konkretnemu dejanju.
Kot je zapisano v Statutu Združenja, pripadnost Združenju hrani izkušnjo vere in cerkvenega občestva ter predstavlja vitalni element za podporo apostolskega poklica.
Tukaj je nekaj točk, na katere bi se rad osredotočil glede na temo jubileja, Vezilo 2025 in Sklepnega dokumenta sinode:
- Upanje kot temelj našega delovanja:
Don Bosko, mož velike vere in globokega upanja, nas je učil zreti v prihodnost z optimizmom, z zaupanjem v Božjo previdnost in v delovanju milosti.
Tudi mi smo kot salezijanke sostrudnice in salezijanci sotrudniki poklicani biti nosilci upanja, ki s svojim življenjem pričujemo za veselje evangelija in lepoto salezijanskega poklica.
Naša zavzetost se udejanja v evangelizaciji kulture in družbenega življenja, pri čemer črpamo navdih iz don Boskovega apostolskega projekta in živimo v občestvu z drugimi člani salezijanske družine.
Don Bosko nas je učil, da je krščansko upanje povabilo, da se odpravimo na pot »brez odlašanja«, da ne stojimo na mestu in preprečimo, da bi se naša vera pokvarila.
Načrt apostolskega življenja nas opominja, da »se stoječa voda pokvari« in nas poziva, naj ravnamo pogumno, naj se ne bojimo ogroziti sebe za dobro drugih.
- Sinodalna pot kot življenjski slog:
Sinodalnost je povabilo k skupni hoji, poslušanju drug drugega, razločevanju Božje volje za naše Združenje in za celotno Cerkev.
Salezijanci sotrudniki smo poklicani spodbujati kulturo dialoga in sodelovanja v naših krajevnih, inšpektorialnih in svetovnih središčih.
Pozorni moramo biti na glasove vseh, še posebej mladih, ki nas izzivajo s svojo občutljivostjo in željo po Cerkvi, ki bo bolj gostoljubna in pozorna na potrebe sveta.
Načrt apostolskega življenja opozarja, da se odgovornost v poslanstvu preliva v soodgovornost v delovanju, kjer je vsak član skupnosti poklican k lastnemu prispevku, s posebnim poudarkom na mladih in njihovi ustvarjalni sposobnosti.
Poleg tega nas sinoda vabi, naj ne »omejujemo posvetovanj le znotraj katoliške Cerkve«, temveč se odpremo ekumenskemu in medverskemu dialogu, znamenju Cerkve, ki zna hoditi skupaj z vsemi možmi in ženami dobre volje.
- Skupno poslanstvo kot skupna zaveza:
Salezijanska karizma nas kliče, da se posvetimo vzgoji in evangelizaciji mladih, še posebej najrevnejših in najbolj potrebnih.
Kot salezijanci sotrudniki smo poklicani sodelovati z don Boskovimi salezijanci, hčerami Marije Pomočnice in drugimi skupinami salezijanske družine, da bi izpolnjevali poslanstvo, pri čemer uporabljamo svoje sposobnosti in laične izkušnje.
Kot je navedeno v Načrtu apostolskega življenja, ima ta zaveza obliko različnih tipičnih dejavnosti, vključno s katehezo, animacijo mladinskih in družinskih skupin, družbeno udejstvovanje za revne in zavzetost za družbeno komunikacijo.
Poklicani smo, da »prevzamemo težo teh ranjenih odnosov, da jih Gospod, ki živi, ozdravi«, s čimer konkretno pričujemo o Božjem usmiljenju in ljubezni do vsakega človeka.
Jubilej je milostni čas, da začnemo znova, z novim navdušenjem.
Vabim vas, da velikodušno sprejmete povabilo svetega očeta in to sveto leto doživite kot priložnost za rast v veri in upanju, v občestvu z vso Cerkvijo.
V tem jubilejnem letu moramo »prekipevati v upanju« in hoditi skupaj z mladimi, kot salezijanska družina, za verodostojno in privlačno pričevanje naše vere, četudi je slabotna.
Pozivam vse, najprej sebe, da z navdušenjem nadaljujemo našo zavezo salezijank sotrudnic in salezijancev sotrunikov, da pričujemo za lepoto salezijanske karizme in prispevamo k izgradnji vse bolj sinodalne in misijonske Cerkve.
Izročimo se materinskemu vodstvu Marije Pomočnice, ki nas spremlja na tej poti upanja in milosti.
Don Boskov bratski objem in vse najboljše v letu 2025.
Antonio Boccia, svetovni koordinator Zveze salezijancev sotrudnikov