Dragi prijatelji in bralci, želim vam vse najboljše v novem cerkvenem letu! Ob novem času, ki nam je dan, da ga živimo z intenzivnostjo in »novostjo življenja«, naj se pridružim daru, ki nam ga je sveti oče podaril v zadnjem času: okrožnico »Ljubil nas je« o človeški in Božji ljubezni Srca Jezusa Kristusa.
Salezijanci poznamo pesem: »Bog mu je dal zelo veliko modrost in pravičnost in srce, / široko kakor peščena ravan ob morskem bregu.«
Papež Pij X., ki je don Boska dobro poznal, je dejal, da je imel »lepo posebnost«: bil je »velik ljubitelj duš« in jih je videl »v mislih, v srcu, v krvi našega Gospoda Jezusa Kristusa«. Konec koncev je v grbu naše Družbe goreče srce.
Dan nam je nov čas: iz Božjega Srca v srce človeštva, v zrcalu velikega don Boskovega srca.
Papež Frančišek se v okrožnici izrazi takole (2): »Simbol srca se pogosto uporablja za izražanje Jezusove ljubezni. Nekateri se sprašujejo, ali ima še veljaven pomen. Ko smo v skušnjavi, da bi krmarili po površini, da bi živeli na begu, ne da bi na koncu vedeli zakaj, da bi postali nenasitni potrošniki in sužnji mehanizmov trga, ki ga ne zanima smisel našega obstoja, si moramo povrniti pomembnost srca.« Kako močno znamenje našega papeža, da nam pokaže nov način življenja, v novem času, ki nam je dan, v letu, ki prihaja.
Papež Frančišek dalje zapiše (21): »Jedro vsakega človeka, njegovo najbolj intimno središče, ni jedro duše, temveč celotnega človeka v njegovi edinstveni identiteti, ki je iz duše in telesa. Vse je enotno v srcu, ki je lahko sedež ljubezni z vsemi svojimi duhovnimi, psihičnimi in celo fizičnimi komponentami. Navsezadnje, če v njem vlada ljubezen, oseba doseže svojo lastno identiteto na poln in svetel način, kajti vsak človek je ustvarjen predvsem za ljubezen. V svojih najglobljih vlaknih je ustvarjen, da ljubi in je ljubljen.«
V isti okrožnici dodaja (27): »Pred živim in navzočim Jezusovim srcem naš um, razsvetljen od Duha, razume Jezusove besede. Tako se naša volja zgane k njihovemu uresničevanju. A to bi lahko ostala oblika samovzdrževalnega moralizma. Čutiti in okusiti Gospoda ter ga častiti je stvar srca. Samo srce je sposobno postaviti druge sposobnosti in strasti ter celotno osebo v držo spoštovanja in ljubeče poslušnosti Gospodu.«
Več ne bom našteval. Upam, da sem vas spodbudil k branju te čudovite okrožnice, ki ni samo veliko darilo za to, da na nov način živimo čas, ki nam je dan. To bi bilo že dovolj. Je tudi globoko »salezijansko« znamenje. Koliko je don Bosko pisal in delal za širjenje pobožnosti do presvetega Srca Jezusovega kot Božje ljubezni, ki spremlja našo človeško stvarnost.
Veličastna spodbuda
V Biografskih spominih (BiS VIII, 173) najdemo tale zapis o don Bosku: »Pobožnost do Srca Jezusovega, ki je gorela v njegovem srcu, je prevevala vse njegovo delovanje, dajala učinkovitost njegovim poljudnim nagovorom, njegovim pridigam v sveti božji službi, tako da je vse globoko presunil in trdno prepričal. Zdi se celo, da je presveto Srce Jezusovo tudi z nadnaravno podporo sodelovalo pri izpolnjevanju njegove težke naloge.«
Pričevanje don Boskove pobožnosti do Srca Jezusovega se »plastično« poistoveti z istoimensko baziliko, ki jo je zgradil v Rimu na željo takratnega papeža. Materialna zgradba nas napotuje in spominja na don Boskovo »monumentalno« pobožnost do presvetega Srca. Kar se tiče Marije in Srca Jezusovega, se don Boskova pobožnost kaže v cerkvah, ki ju je zgradil. Kajti pobožnost do presvetega Srca je evharistija, evharistično češčenje.
Don Boskovo srce v nenehni ljubezni do evharistije nas vabi k veličastni osebni spodbudi, da to živo uresničimo v novem letu. Resnična in globoka želja po srečnem novem letu bo s tem izpolnjena v polnosti. Kot nadaljuje pesem: »Izoblikoval si ljudi zdravih in močnih src: / poslal si jih v svet, da oznanjajo evangelij veselja«.
To kratko sporočilo in voščilo bi rad zaključil s podobo, ki jo papež Frančišek ponovi na prvih straneh okrožnice, sklicujoč se na babičin nauk o pomenu imena italijanskega peciva »lažni krofi« … ko se rahlo testo med pečenjem napihne, je na zunaj videti polno, a v notranjosti je prazno. »Videti so veliki kot laži, ki so znotraj prazne, neresnične.«
Naj bo novo cerkveno leto za vse nas vsebinsko polno in bogato, konkretizirano v dobrodošlici Boga, ki prihaja med nas. Naj njegov prihod prinese mir in resnico, naj tisto, kar vidite od zunaj, ustreza tistemu, kar je znotraj!
Lep pozdrav vsem vam!
Stefano Martoglio SDB, vikar vrhovnega predstojnika