V Valdoccu te dni poteka tretji seminar za promocijo postopkov za beatifikacijo in kanonizacijo salezijanske družine. Osemdeset udeležencev, med njimi Slovenca dr. Alojzij Slavko Snoj in dr. Franc Maršič, se seznanja s postopki, primeri in življenji svetnikov in svetniških kandidatov ter njihovim vplivom na sedanjo družbo.
Kaj so počeli italijanski misijonar severovzhodu Indije (častitljivi Frančišek Convertini SDB), mlada Milančanka iz premožne družine, ki je postala redovnica FMA (častitljiva Tereza Valsé Pantellini FMA), voditelj daritvene razsežnosti salezijanske karizme (častitljivi Andrea Beltrami SDB) in slovenski salezijanec, misijonar na Kitajskem in ustanovitelj salezijanskega poslanstva v Vietnamu, pa tudi cenjeni spovednik v domovini (Božji služabnik Andrej Majcen SDB)?
Nič presenetljivega, razen tega, da so se na poseben način odzvali na Božjo pobudo v svojem življenju.
Če so vsi ti liki krščanskega in salezijanskega življenja izvirni in neponovljivi, so prav tako potrebne koristne strategije za širjenje njihove slave in zatekanje k njihovi priprošnji. Kajti v salezijanski družini ne more biti novih svetnikov in svetnic, če ni nikogar, ki se zavzema za oznanjevanje, popularizacijo in posnemanje slavnih osebnosti, ki so izšle iz don Boskove šole. S temi besedami je vrhovni postulator za zadeve svetnikov salezijanske družine Pierluigi Cameroni v prijaznem, a prepričanem tonu nagovoril vicepostulatorje, pospeševalce in animatorje različnih postopkov za priznanje svetosti. Vprašanje, ki si ga je treba zastaviti vsak dan v izpraševanju vesti, je: »Kaj sem danes naredil za napredek v zadevi, ki mi je bila zaupana?«
Med elementi, ki so skupni vsem postopkom, so zagotovo mesečna spominjanja (molitve, devetdnevnice, bogoslužje) in spomin ob najpomembnejših obletnicah njihovega življenja. Sledi vključevanje lokalne civilne in cerkvene stvarnosti, pogosto tudi naklonjene, če ne ravno navdušene, za sodelovanje pri predstavitvi »lokalne odličnosti«. Pomembno je vrednotenje krajev, v katerih so živeli in kjer je mogoče, iskanje sinergij z drugimi možnimi vzroki na istih ozemljih. Potrebna je doslednost pri izvajanju dejavnosti in ohranjanje ognja predanosti; pobratenje med izvornimi in ciljnimi deželami v primeru misijonske svetosti; temeljna pa je podlaga, ki jo sestavlja skrbno in kvalificirano zbiranje vseh dokumentarnih elementov biografij …
Hkrati pa ima vsaka izkušnja promocije postopkov tudi svoje posebnosti in svoje načine širjenja. V nekaterih primerih, kot pri Convertiniju in Beltramiju, je bilo temeljnega pomena sodelovanje laikov. Beltramijev postopek, drugi, ki ga je Družba začela po don Boskovem, je bila po desetletjih ponovno oživljena po zaslugi zavzetosti prebivalcev Omegne, njegovega rojstnega kraja. V primeru Convertinija so v resnici laiki in lokalne ustanove tisti, ki že leta organizirajo procesije in pohode z baklami za mir, pa tudi dobrodelne projekte v čast častitljivemu salezijancu. Za otroke so pripravili njegovo predstavitev v stripu, ki ga barvajo v šolah.
V primeru sestre Tereze Valsé Pantellini in Božjega služabnika Andreja Majcna pa postopek vodita njuni redovni družbi. To pomeni sprejetje drugih in drugačnih ustvarjalnih virov: od gledaliških predstav do organizacije virtualnih srečanj med verniki in drugimi, od informativnih videoposnetkov do pesmi, od konferenc in študijskih dni skupaj z objavo zbornikov do stalnih in mobilnih razstav …
ANS