Prvi teden 29. vrhovnega zbora salezijancev, ki poteka v Turinu, je minil v znamenju duhovnih vaj in osvežitve izvirov salezijanske karizme z obiski don Boskovih krajev.
229 salezijancev zborovalcev, ki so se zbrali z vsega sveta, so na duhovnih vajah prisluhnili dobremu poznavalcu salezijanske misitke, zaslužnemu vrhovnemu predstojniku Pascualu Chávezu. Zborovalce je vodil v globino mistike salezijanskega življenja, jo povezal s poslanstvom preko don Boskovega gesla »Daj mi duše« ter s izkušnjo srečanja z Bogom v mladih.
Zbora se udeležujeta tudi slovenska salezijanca, inšpektor Peter Končan in delegat Klemen Balažič. Končan je v prvem pozdravu slovenskim sobratom zapisal: »Sobratje smo prišli z vseh koncev sveta, iz različnih kultur, časovnih pasov, vsak s svojimi mislimi in skrbmi, zato je na začetku res zelo prav in dobro, da imamo čas, da se notranje umirimo, medsebojno uglasimo in tudi duhovno razpoložimo za skupno iskanje v naslednjih tednih. Pascual Chávez je več kot primeren za to nalogo, da nas s svojo teološko in salezijansko globino ter s premnogimi izkušnjami, ki jih je pridobil kot vrhovni predstojnik, razpoloži in usmeri tja, kamor Duh želi. Njegovi nagovori, so nam dali več kot dovolj gradiva za razmislek o naši redovniški identiteti in o tem, kako živeti naše poslanstvo.«
Duhovna priprava na 29. vrhovni zbor se je zaključila z romanjem zborovalcev na Colle Don Bosco, simbolični kraj salezijanskega izvora. Zborovalci, razdeljeni v šest jezikovnih skupin, so obiskali kraje »zibelke salezijanstva«, kjer se je don Bosko rodil, odraščal in zorel v svoji poklicanosti. Marsikomu je vsebina poti obudila spomine na prejšnje obiske, vsem pa je bila povabilo k odgovornemu življenju v sedanjosti in sprejemanju pomembnih odločitev za prihodnost salezijanske družbe.
»Zelo lepo in prijetno je, da so vsi sobratje zelo odprti in komunikativni. Klemen se zelo dobro znajde s svojo angleščino, pa tudi italijanščino dobro razume. Z veliko sobrati se hitro najde kakšna skupna točka za pogovor. Naših misijonarjev se nekateri še dobro spominjajo, prav tako so bili mnogi v noviciatu ali pa študirali z našimi sobrati. Lepo je poslušati dobre izkušnje in spomine,« je še zapisal Peter Končan.
Chávez, ki je daroval sveto mašo v svetišču sv. Janeza Boska, je zaključil z upanjem: »Mora se zgoditi nekaj podobnega temu, kar se je zgodilo leta 1954, ko nas je papež Pavel VI. prosil, naj bomo misijonarji med žrtvami negativnih izkušenj. Tako so salezijanci v Italiji stopili v mladoletniške zapore, na Tajskem so skrbeli za slepe otroke, na Šrilanki so se borili proti spolnemu turizmu, v Sierri Leone so reševali otroke vojake, v Kolumbiji pa so mladoletnike osvobajali dela v rudnikih. Ustvariti moramo generacije, ki bodo sposobne spremeniti kulturo, tako da bodo volkovi postali jagnjeta.«
Romanje je v zborovalcih obnovilo občutek pripadnosti salezijanskemu poslanstvu in don Boskovi viziji ter okrepilo njihovo zavezanost služenju mladim s pogledom v prihodnost. V prihodnjih tednih jih namreč čaka zahtevno delo razločevanja ob predstavitvi stanja salezijanske družbe, poglobitvi v tematska jedra, ki so namenjena usmeritvi družbe v prihodnje in seveda izvolitvi novega vodstva.