»Navdušenje sega onkraj mesta Chambéry, onkraj Savoje, celo onkraj Cerkve,« zagotavlja nadškof Thibault Verny, od avgusta 2023 pastir treh škofij francoske regije Chambéry, Maurienne in Tarentaise. V soboto, 17. maja 2025 je skupaj z apostolskim nuncijem v Franciji, nadškofom Celestinom Migliorejem, v imenu papeža daroval sveto mašo ob beatifikaciji Kamila Coste de Beauregarda, savojskega duhovnika iz 19. stoletja, ki se je zavzemal za vzgojo sirot in marginaliziranih ljudi. To je prvi blaženi v pontifikata Leona XIV.
V soboto, 17. maja 2025, je savojski duhovnik iz 19. stoletja, predan vzgoji osirotelih in marginaliziranih otrok, postal prvi blaženi v pontifikatu Leona XIV. Za msgr. Thibaulta Vernyja, nadškofa Chambéryja, je Kamilo zgled delovanja v soočenju s trpljenjem.
Prvi blaženi v pontifikatu Leona XIV.
V Kamilovem domačem kraju Chambéry, v francoskih Alpah, poteka praznični konec tedna. Tu se je leta 1841 rodil v plemiški in vplivni družini. V katedrali, kjer je potekala maša z beatifikacijo, je pri dvajsetih letih ponovno odkril vero in se odloči, da bo postal duhovnik. Poslali so ga v Rim, da bi dokončal cerkvene študije. »Študiral je v francoskem semenišču v Rimu in bil posvečen v duhovnika v baziliki sv. Janeza v Lateranu,« spominja nadškof Verny. Aprila 2025 so verniki treh savojskih škofij (Chambéry, Maurienne in Tarentaise) romali v Rim po stopinjah novega blaženega. Smrt papeža Frančiška 21. aprila 2025 je zasejala negotovost o beatifikaciji. Toda Leon XIV. je potrdil praznovanje in uveljavil odlok z dne 14. marca 2024.
Ustanova Bocage
Kamilo se ni hotel vpisati v prestižno Akademijo cerkvenih plemičev, ki bi mu zagotovila bleščečo diplomatsko kariero pri Svetem sedežu, zato se je vrnil v Chambéry in postal vikar v katedrali. Dva meseca pozneje, avgusta 1867, je mesto močno prizadela epidemija kolere. Soočen s trpljenjem sirot »se Kamilo postavi po robu in odzove.« Z dediščino svoje bogate družine je ustanovil Bocage, kjer je sprejemal sirote in jih učil kmetijske obrti. Ustanovo je vodil do svoje smrti leta 1910, v starosti 69 let. »Zelo navdihujoče je pomisliti, da lahko kdorkoli sledi Kamilovemu zgledu v soočenju s trpljenjem,« poudarja msgr. Verny in navaja Jezusove besede iz Matejevega evangelija: »Kadar koli ste storili enemu od teh mojih najmanjših bratov, ste storili meni.«
Vez z don Boskom
Novi blaženi predstavlja vzor svetosti za naš čas, pravi nadškof. Najprej zato, ker so ga kot mladeniča ustrahovali: »Ko je bil v internatu, ni bil zelo srečen, zato je blizu mladim, ki danes trpijo na enak način.« Poleg tega je za svoj pristop k vzgoji dejal: »V središču je odnos zaupanja med vzgojitelji in sprejetimi mladimi, je hrbtenica vzgoje.« Bocage še danes nadaljuje svoje vzgojno poslanstvo kot Ustanova Bocage s kmetijskim središčem, ki ga upravljajo don Boskovi salezijanci. Blaženi Kamilo in don Bosko sta se srečala v Torinu leta 1879 in njuni pedagogiki sta si zelo podobni. »Malo so kot bratranci,« se šali msgr. Verny. »To je spodbuda za Cerkev, da se še naprej zavzema za vzgojo, spoštovanje in vrednotenje vsakega človeka ter da ima tisti dobrohotni pogled, ki ga je znal ponuditi Kamilo, da bi mladim vlil samozavest in odgovornost.«
Večno živa zapuščina
Zapuščina Kamila Coste de Beauregarda sega preko meja Chambéryja, Savoje in celo Francije. V mesto prihaja vse več romarjev, ki sledijo poti »Kamilovih stopinj«, nekateri prihajajo celo od zelo daleč. »V tem jubilejnem letu smo vsi romarji upanja: beatifikacija ni točka prihoda, temveč izhodišče za okrepitev našega upanja v svetem letu in po njem,« zaključuje msgr. Verny.
Postopek beatifikacije je vodila salezijanska postulatura.
Povzeto po: Jean-Benoît Harel/Vatican News; foto © Diocèses de Savoie