V korak z mladimi.

Svetoletno svetišče Marije Pomočnice kristjanov na Rakovniku v Ljubljani

Kaj pomeni svetoletno svetišče?

V ljubljanski nadškofiji je za svetoletno svetišče izbrano tudi romarsko svetišče in župnijska cerkev Marije Pomočnice na Rakovniku. S to odločitvijo je postala tisti milostni kraj, v katerem lahko verniki prejmemo posebne milosti tega leta, med katerimi je tudi svetoletni odpustek. Z njim je povezan tudi zakrament svete spovedi in na Rakovniku, hvala Bogu, sobratje salezijanci uspemo zagotavljati stalno navzočnost vsaj enega spovednika pred in med svetimi mašami.

Vabilo na romarski shod 2025
Sobota, 24. maj 2025

V soboto, 24. maja, na praznik Marije Pomočnice kristjanov, bodo v svetoletnem svetišču sv. maše ob 7.30 in ob 9.00, ko bodo izrekli svoje obljube člani Združenja Marije Pomočnice Rakovnik. Zvečer bo sveta maša ob 20.00 uri na prostem pri lurški kapeli, nato procesija z lučkami v romarsko svetišče. Somaševanje bo vodil g. Peter Končan, salezijanski inšpektor. Po sveti maši bo slavilni večer in priložnost za sveto spoved. Po zaključku slavilnega večera bo sledila celonočna adoracija do 7.00.

Nedelja, 25. maj 2025

V nedeljo, 25. maja, bo osrednja romarska slovesnost ob 15. uri: najprej procesija s kipom Marije Pomočnice in nato sveta maša pri lurški kapeli s sklepom v svetoletnem svetišču. Somaševanje bo vodil dr. Maksimilijan Matjaž, celjski škof.

Pred svetimi mašami bo priložnost za sveto spoved. Romarji, primerno pripravljeni, bodo lahko prejeli svetoletni odpustek.

Vabljeni častilci Marije Pomočnice, člani salezijanske družine, narodne noše, mladina in družine.

Kaj je sveto leto?

Sveto leto je posebno leto Božjih milosti, s katerimi se lahko kristjani obogatimo, če to seveda želimo in hočemo, in tako z Božjo pomočjo poživimo in poglobimo svojo vero. Papež redno naznani sveto leto vsakih 25 let. K doživetju svetega leta nam lahko pomagajo razne »zunanje« pobude, kot so romanja, obiski svetih krajev, skupna molitvena srečanja, a na koncu vedno ostane vprašanje: »Koliko sem jaz sam osebno pripravljen napraviti, da bi prejel milosti svetega leta?« Zato lahko rečemo, da je sveto leto pravzaprav »stvar srca«.

V čem je posebnost letošnjega svetega leta?

Sveto leto 2025 je redno sveto leto, katerega posebnost je v povabilu svetega očeta Frančiška, da bi vsakdo rastel v Božji kreposti upanja in postal »romar upanja«, še zlasti v prizadevanju za mir in spodbujanju kulture življenja. Sveti oče predlaga, da bi se v tem letu še prav posebej vadili v kreposti »potrpežljivosti«.

Svetišče Marije Pomočnice na Rakovniku je redno odprto od 6.00 do 12.30 in od 14.00 do 19.00.
Svete maše se darujejo ob delavnikih ob 6.00, 7.30 (ob sobotah tudi ob 9.00) in 18.30; ob nedeljah ob 7.30, 9.00, 10.30 in 18.30.

Priložnost za sveto spoved je vedno pred in med sveto mašo (razen ob 6.00). Izven tega časa je možno zaprositi za sveto spoved ali duhovni pogovor v sprejemnici Majcnove hiše.

V sprejemnici Majcnove hiše lahko oddate tudi dar za mašni namen ali dar za obnovo svetišča.

Kako naj živim sveto leto 2025?

Živim ga lahko tako, da poskušam narediti kakšen korak več na svoji poti vere. Na primer: ponovno začnem opravljati dnevne molitve (jutranja in večerna molitev, molitev pred in po jedi …), si prizadevam za posvečevanje nedelje in praznikov z obiskom svete maše. Začnem redno pristopati k zakramentu svete spovedi. V tem letu se lahko odločim tudi za kakšno romanje, udeležbo na duhovnih vajah, se dejavneje vključim v domačo župnijo (razne skupine, pevski zbor …) ali se začnem udeleževati skupnih molitev, kot so rožni venec, križev pot, adoracija … Poskrbim za spravo ali pomirjenje z osebami, s katerimi že dolgo »ne govorim«, popravim krivice, ki sem jih povzročil. V primeru, da še nisem cerkveno poročen, uredim to stanje, itd. Posebna milost tega svetega leta pa je prejemanje svetoletnega odpustka, ki ga lahko namenim ali zase ali za rajne.

Kaj je to odpustek?

Da bi razumeli lepoto odpustka, moramo prej vedeti, kaj se skriva v grehu. V grehu se skrivajo: osebna krivda, večna kazen (če gre za smrtni greh) in časna kazen. Pri sveti spovedi Bog odpusti osebno krivdo in večno kazen (če obstaja), medtem ko časna kazen ostane, ki jo spovedanec »odpravlja« ali v tem življenju ali po smrti v vicah, če seveda tja pride. Časna kazen (lahko jih je več) je pravzaprav posledica, senca, sled greha, proti kateri se je potrebno boriti, da jo odpravimo, sicer ostane kot ovira na poti vere in nas lahko kmalu povede nazaj v isti greh. Naložena pokora pri sveti spovedi naj bi k temu pomagala, v veliko pomoč pa so tudi odpustki. Odpustek je namreč »odpuščanje časne kazni pred Bogom za tiste grehe, katerih krivda je že odpuščena« (KKC 1471).

Kako lahko prejmem svetoletni odpustek?

  1. Imeti namen.
  2. Biti nenavezan na greh, tudi na malega ne (biti v resnični notranji drži svobode pred vsem grešnim).
  3. Pristopiti k zakramentu svete spovedi (lahko več dni prej ali pozneje).
  4. Vredno prejeti sveto obhajilo.
  5. Moliti po namenu svetega očeta (zadostuje: vera, očenaš, zdravamarija in slava očetu, lahko tudi kakšna druga molitev, ki je draga verniku).
  6. Opraviti delo, ki je vezano na svetoletni odpustek.

Katera dela so vezana na svetoletni odpustek?

  1. Da se udeležimo romanja na kateri koli svetoletni kraj, kjer se pobožno udeležimo svete maše ali drugih oblik molitve (besedno bogoslužje, molitveno bogoslužje [ura bogoslužnega branja, hvalnice, večernice], križev pot, rožni venec, spokorno bogoslužje in sveta spoved).
  2. Da pobožno obiščemo svetoletni kraj (lahko posamično ali v skupini) in tam primeren čas častimo Najsvetejše in premišljujemo, kar sklenemo z molitvijo očenaša, izpovedjo vere in s priprošnjo Mariji, Božji Materi.
  3. Da se v pobožnem duhu udeležimo ljudskega misijona, duhovnih vaj ali formacijskih srečanj o besedilih drugega vatikanskega koncila in Katekizma katoliške Cerkve.

Ali so še druga dela vezana na svetoletni odpustek?

Svetoletni odpustek ob izpolnjevanju običajnih pogojev lahko prejmemo tudi, če opravimo katero izmed telesnih del usmiljenja (lačne nasičevati, žejne napajati, popotnike sprejemati, nage oblačiti, bolnike obiskovati, jetnike reševati, mrliče pokopavati) ali eno izmed duhovnih del usmiljenja (grešnike svariti, nevedne učiti, dvomljivcem prav svetovati, žalostne tolažiti, nadležne prenašati, žaljivcem odpustiti, za žive in mrtve Boga prositi) ali če primerno dolgo obiščemo brate in sestre v stiskah ali težavah (bolnike, zapornike, ostarele, osamljene, invalide …).
Prav tako lahko svetoletni popolni odpustek prejme tisti, ki konkretno in velikodušno uresničuje duha pokore, tako da se vsaj za en dan vzdrži banalnih razvedril in nepotrebne potrošnje ter z darovanjem sorazmerne vsote denarja ubogim; s podpiranjem verske ali družbene dobrodelnosti, zlasti v korist obrambe in zaščite življenja, s posvečanjem ustreznega dela svojega prostega časa prostovoljnim dejavnostim, ki so v interesu skupnosti.

Miran Sajovic, SDB, ravnatelj salezijanske skupnosti Ljubljana Rakovnik

Morda vas zanima tudi