V korak z mladimi.

Oteženo delovanje salezijancev v Nigru

Vojaška hunta, ki je strmoglavila legitimno vlado v afriški državi Niger, še naprej zavrača pogajanja. Po številnih pozivih ZDA in Evrope, namenjenih preprečevanju vojaškega zaostrovanja krize, se zdi oborožen poseg v Nigru manj verjeten, tudi zato, ker bi se kakršen koli konflikt lahko razširil po celotnem Sahelu, saj sta Mali in Burkina Faso izrazila solidarnost z zarotniki, ki so prišli na oblast v glavnem mestu Niameyu. Konflikt skrbi škofe vse zahodne Afrike, ki so izrazili odločen ne uporabi sile in obsodili tveganje, da bi država postala »druga Libija«.

Strah pred širitvijo napetosti po celotnem območju Sahela pretresa afriško Cerkev, je za Vatican News Western dejal Jorge Crusafulli, salezijanski inšpektor za Niger in Nigerijo, ki že več kot 30 let deluje po vsej Afriki. »Trenutno so razmere zelo občutljive. »Že septembra smo želeli odpreti nov misijon v Nigru, zdaj pa je to postalo nemogoče«, pravi salezijanski inšpektor. »Če bi Nigerija vojaško posredovala, bi to lahko povzročilo konflikt v celotni regiji s posledicami za ves svet. Edina rešitev je dialog in iskanje miru.«

Inšpektor Crisafulli je dejal še, da vse manjšine v Nigru živijo v razmerah, ki so bile zapletene že pred konfliktom, »zdaj pa so še bolj«. »Prisotnost skupin islamskih skrajnežev je velikanska težava. Škof Niameya je zaprl vse navzočnosti Cerkve na podeželju zaradi skrajnežev, ki napadajo vasi. Nam salezijancem je dejal«, dodaja salezijanski inšpektor, »naj ne hodimo na podeželje, temveč smo lahko na misijonu le v prestolnici.« Vse meje Nigra zaprte in povezave blokirane. Za migrante, ki želijo v Sredozemlje, je v tem času zelo nevarno prečkati mejo. Obstaja tudi skrb za Nigerijce, ki delajo v Nigru, »saj so lahko deležni napadov«. Salezijanski predstojnik dodaja, da vse skupaj otežuje »prisotnost ruske skupine plačancev Wagner in negativno ozračje proti Evropi in Franciji.«

»Evropa, ZDA, Kitajska in Rusija imajo samo gospodarski in geopolitični interes, ne zanimajo jih ljudje,« pojasnjuje inšpektor Crusafulli. »Ciljajo na naravne vire, zlasti na uran«. Z ljudmi zato poziva »k spoštovanju Afrike, njenih tradicij in institucij. Kulturni in gospodarski neokolonializem je škodljiv.« Salezijanski inšpektor prosi, da bi se izognili bratomorni vojni med Afričani. »To bi bila katastrofa. Vsi skupaj moramo graditi mir: vojaki, politiki, verski voditelji in etnične skupine. Salezijanci smo lahko s svojimi šolami v vlogi mediatorja in mirovnika, kjer so ljudje deležni izobrazbe. Z njimi ni mogoče manipulirati.«

Marco Guerra; povzeto po Vatican Media

Morda vas zanima tudi